Chcąc pomóc Państwu rozwiać pojawiające się wątpliwości związane ze stosowaniem testów oraz zadbać o jakość i wystandaryzowanie sesji testowych, przypominamy kilka podstawowych zasad, którymi warto kierować się w przypadku przeprowadzania sesji i dokonywania oceny za pomocą wszelkich narzędzi diagnostycznych. 

Zasada I : Każdy uczestnik bierze na siebie odpowiedzialność za prawidłowe zastosowanie

Osoby korzystające z narzędzi oceny powinny postępować w sposób profesjonalny i etyczny, stosować się do standardów oraz posiadać odpowiednie kompetencje do wykorzystywania kwestionariuszy i testów. Ich obowiązkiem jest także ochrona wszystkich materiałów testowych przed wydostaniem się na zewnątrz i upowszechnianiem oraz zapewnienie poufności wyników osób badanych. Każdy użytkownik testu powinien zawsze mieć na uwadze dobro osoby wykonującej test.

Zasada II: Dobór narzędzi jest konieczny

Należy zadbać o to, aby stosowane narzędzia były:

  • wysoce rzetelne i trafne
  • obiektywne
  • wystandaryzowane
  • znormalizowane
  • zaadaptowane do warunków danego kraju

Zasada III : Komfort i przygotowanie jest niezbędne 

Należy zapewnić kandydatowi przestronne i ciche pomieszczenie, przygotować wcześniej wszystkie potrzebne materiały testowe oraz upewnić się przed każdą sesją, że materiały te nie zostały w żaden sposób uszkodzone i skopiowane. Wykorzystywanie kopii materiałów testowych (w tym arkuszy odpowiedzi) łamie zasady standaryzacji i praktycznie czyni nieuzasadnionym porównywanie uzyskanych przez kandydata wyników do norm. Ta zasada obejmuje także wymóg wcześniejszego zapoznania się z testem i jego instrukcją. Zawsze należy stosować się do wszystkich wskazówek udzielanych przez wydawcę testów, gdyż tylko w ten sposób możemy zapewnić jednakowe dla wszystkich kandydatów warunki podczas wykonywania kwestionariusza lub testu. 

Zasada IV : Pamiętaj o informacji zwrotnej

Najlepszym rozwiązaniem jest przekazanie informacji zwrotnych na spotkaniu, w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest udzielenie feedbacku przez telefon lub w przypadku testów umiejętności drogą mailową.

Stosując się do powyższych zasad możemy mieć pewność, że nasze sesje testowe przeprowadzane są w sposób etyczny, sprawiedliwy i obiektywny w stosunku do wszystkich kandydatów. W przypadku wątpliwości i pytań z zakresu standardów stosowania testów lub w sytuacji gdy w sesji testowej ma wziąć udział osoba, której niepełnosprawność może ograniczać przeprowadzenie sesji w sposób wystandaryzowany, zapraszamy do kontaktu. Konsultanci SHL Polska chętnie udzielą wszelkich informacji i porad w tym zakresie. Zapraszamy do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

Drogi Użytkowniku, z dniem 25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, z tego względu informujemy, iż zbieramy następujące dane dotyczące użytkownika: adres IP oraz dane osobowe zbierane za pośrednictwem plików cookies i innych technologii umieszczanych przez witrynę na urządzeniu, z którego korzysta użytkownik do wyświetlenia zawartości witryny, w celu utrzymania sesji w niniejszej witrynie internetowej, zapewnienia bezpieczeństwa. Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych jest realizacja umowy o świadczenie usługi drogą elektroniczną. Zebrane od użytkownika dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na zlecenie administratora, np. dostawcom usług hostingowych, innym podwykonawcom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania lub inne organy o ile wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Szczegółowe informacje dotyczące stosowanych w witrynie plików cookies ich funkcji, okresów przechowywania znajdziesz w dokumencie polityki prywatności. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych. Możesz także zgłosić sprzeciw wobec przetwarzania swoich danych oraz wnieść skargę do organu nadzorczego. Polityki prywatności